Že jste nikdy slovo klinoptilolit neslyšeli? Nevadí, my u Slepičáře také ne, ale pár informací jsme pro vás o nerostu, který má pozitivní účinky při výživě drůbeže, získali a rádi se o ně podělíme.
Větší hmotnost žloutku i bílku, pevnější skořápku nebo počet snesených vajec od jedné nosnice během roku, to všechno jsou požadavky chovatelů drůbeže, kteří denně své nosnice pravidelně krmí, uklízí jim ve výběhu a neustále vymýšlí, co by pro své holky ještě dalšího mohli vymyslet a zkusit, aby tyto své potřeby uspokojili a byli tak se svým chovem nadmíru spokojeni. Mimo dobře dostupných vitamínů a minerálů se nyní ve výživě drůbeže začal používat nerost zvaný klinoptilolit. Pro koho je určen a co v chovu drůbeže při správném použití zaručí?
Co je klinoptilolit?
Není nic jiného než nerost, tedy minerál a jak je všem chovatelům jistě známo, minerály jsou ve výživě drůbeže stejně důležité jako krmná směs nebo čerstvá pitná voda. A pokud jste to ještě nevěděli, tak každý nerost, minerál, je „živý“ prvek, jeho hlavní úlohou je totiž tvoření hornin, tedy postupné nabalování nerostu na jiný nerost, až vznikne hornina. A klinoptilolit je právě jedním z nich, řadí se dále do skupiny zeolitů, tedy přírodní minerál, který je složen z křemíku a hliníku. Zeolity máme hned tři druhy, a to s nízkým, středním a vysokým obsahem křemíku a klinoptilolit patří do skupiny se středním obsahem.
Člověk by ani neřekl, že i nerost může být při výživě malé drůbeže prospěšný.
Samá pozitiva
Klinoptilolit patří v současnosti k nejvíce rozšířenému zeolitu, který se právě používá v experimentech při krmení drůbeže a sledování její užitkovosti. V rozsáhlých testech bylo například zjištěno, že použití zeolitů se středním obsahem křemíku má tyto pozitivní vlastnosti na chovanou drůbež:
- Zvýšení hmotnosti vyprodukovaných vajec nosnicí.
- Vyšší produkce vajec na každou nosnici zvlášť.
- Větší odolnosti a síla vaječné skořápky.
- Zlepšení barvy žloutku – žloutek je krásně zbarven do sytě žluta.
- Chovaní brojleři mají více stehenní i prsní svaloviny, staly se více zužitkovanými zvířaty.
- Při přidání 25 % zeolitu do podestýlky znamená pro chovatele snížení její vlhkosti.
Povedený experiment
Pokud si ještě pořád myslíte, že vás taháme za nos a budete i nadále věřit jen osvědčeným krmným směsím a minerálům běžně dostupných, možná nyní změníte názor. Ověřením klinoptilolitu a jeho pozitivním schopnostem ve výživě drůbeže se také zabývali vědci a během výzkumu u brojlerů a užitkových nosnic zjistili následují:
Díky křemíku dosáhnete u žloutku sytě žluté barvy.
- Spotřeba krmiva. Jako první bod se v pokusu sledovala spotřeba krmiva a experiment dopadl na výbornou. Denní spotřeba krmiva při přidání klinoptilolitu do směsí klesla o 2/3, přičemž intenzita snáška se nijak na nižší spotřebě krmných směsí neprojevila.
- Vyšší hmotnost. Brojleři, kterým se do krmných směsí přidával klinoptilolit, respektive přípravek ZeoFeed, měla na konci výkrmového cyklu o 1/3 vyšší hmotnost než ti, kteří dostávala pouze krmné směsi. A nejen to, u všech těchto brojlerových kuřat byl také snížen počet uhynulých kusů, a to až na polovinu, takže křemík hraje při růstu a vývinu brojlerů opravdu velkou roli.
- Větší produkce. V probíhajícím pokusu byl dále přípravek ZeoFeed také podáván slepicím ve snášce, a to v dávce 1 %. Po celou dobu byla sledována hlavně jejich užitkovost. Bylo prokázáno, že během 315 dnů vyprodukovaly skoro o 175 kg víc vaječné hmoty než před podáním klinoptilolitu.
Shrnuto, podtrženo, křemík je opravdovým zázrakem při výživě drůbeže, nicméně jako drobnochovatel jistě nebudete pro svou drůbež zajišťovat nerost, abyste pokryli denní dávku křemíku, to je práce spíše pro velkochovatele. Ovšem i jako malochovatel můžete servírovat drůbeži třeba takové proso, ve kterém se také nachází nadstandardní množství onoho vzácného prvku.
99 Kč