kurníky
Dárkové poukazy

LÍHNĚ opět skladem!

Plánujete si letos na jaře, až se počasí umoudří a venku zase vykoukne sluníčku, vylíhnout svá vlastní kuřátka? Pak je ten nejlepší čas vybrat tu správnou líheň, se kterou bude líhnutí probíhat jak po másle. Jak na to? Poradíme, pomůžeme...

Vlastní líhnutí drůbeže vám nedá spát, ale pořád si nejste jisti, jaká líheň bude pro vaše potřeby tou nejlepší volbou? Pak jste na správném místě. Trh nabízí nespočet variant a druhů líhní pro domácí použití, ale jen málokterý chovatel se v celé nabídce vyzná tak dokonale, že by bez váhání na první pokus vybral tu nejlépe vhodnou líheň právě pro něj. Jak tomu všemu přijít na kloub a co je dobré před nákupem líhně vědět a co všechno je dobré vzít v úvahu, pokud se letos chcete přede všemi blýsknout?

Druhy líhní

Za základní rozdělení líhní pro vyklubání hrabavé ale i vodní drůbeže můžeme považovat možnost otáčení vajec, které je jedním z nejdůležitějších postupů během domácího líhnutí. Na co tedy připravit vaše ruce a jak se tedy dají vejce v líhních otáčet?

  • Manuálně, tedy ručně. Při zakoupení manuální líhně se do značné míry do samotného líhnutí zapojí sám chovatel. Zde se totiž budou všechna uložená vajíčka otáčet manuálně, tedy vašima rukama. Nejenže se stane po určitě době každému chovateli tento proces stereotypním, ale bude i dosti náročným na celkový přehled. Každé vejce se totiž musí otáčet pravidelně, a tedy i pravidelně označovat např. písmenem „R“ jako ráno a písmenkem „V“ jako večer.
  • Poloautomatické otáčení. Lepší volba než ta předchozí, ale pořád nemáte vyhráno. Při výběru této líhně vám odpadá jak označování vajíček, tak i otáčení každého vejce po druhém. K samotnému otáčení je zde totiž umístěna páčka, díky které se otočí souběžně všechna vejce umístěna v lísce – místo, kam se vejce ukládá. Takže chovatel prostě ráno a večer přistoupí k poloautomatické líhni a jedním pohybem ruky otočí vejce.
  • Plně automatické. Nejlepší volbou jsou právě plně automatické líhně. Kdo ji má, odpadá mu tak starost s pravidelným otáčením vajec, tu vykonává umístění malý motůrek, který otáčí všechna umístěná vejce v lísce sám bez vaší pomoci, souběžně a pravidelně.

     

Vybrat tu správnou líheň je někdy opravdu pořádná fuška.

Počet a druh vajec

Už víte, že manuální líheň není nic pro vás a že raději hned zvolíte tu plně automatickou líheň? Pak se nabízí další otázka a to, jak velká musí líheň být, respektive na kolik vajec a jaká vejce máte v plánu do líhní posazovat? V naší nabídce najdete líhně různých kapacit. Líhnout tak můžete i kromě slepičích vajec třeba vejce kachní, husí, bažantí nebo křepelčí.

Další funkce líhní

Kromě volby otáčení existuje samozřejmě nespočet různých vychytávek, které vám pomohou líhnutí mláďat zpříjemnit a ušetřit spoustu práce, ale i peníze za spotřebovanou energii. Na jaké funkce líhně se tedy můžete hlavně zaměřit?

  • Nastavení frekvence otáčení po nejlepší úspěšnost vylíhnutí.
  • Plně automatické řízení teploty podle stáří oplozené vajíčka.
  • Chlazení vajíček, aby se nepřehřívala nebo nevystydla.
  • Ventilace uvnitř líhně, aby nedocházelo k jejímu přehřátí.
  • Průhledné víko pro sledování celého průběhu líhnutí.
  • Regulace vlhkosti uvnitř líhně pro správné prostředí vajec.
  • Mikropočítač s digitálním displejem, který vše řídí za vás.

Novinky v sortimentu

Nově u nás zakoupíte manuální, poloautomatické i plně automatické líhně značky:

Tak šťastnou ruku a správný výběr! A pokud vám k líhnutí chybí další příslušenství k líhním, i to najdete u nás na webu👍.

Všechny novinky

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.