kurníky
Dárkové poukazy

Plemena slepic vhodná pro začátečníky

Blogujeme Přidáno 10.05.2019

Tak jste konečně udělali ten velký krok ve svém životě a rozhodli jste se pořídit si na dvůr slepice. Jenže jaké, když s chovem slepic nemáte žádné zkušenosti?

Plemena slepic vhodná pro začátečníky

Mít slepice to není jen tak. O každé zvířátko se totiž musíte náležitě postarat, zvlášť potom pokud od něj očekáváte to, pro co bylo zvíře stvořeno. V případě slepiček jsou to velká chutná vajíčka a dobré maso. Než si tedy své první slepičky pořídíte, je dobré si položit několik otázek. Především pak, proč chcete slepice chovat a kolik času jste schopni svému nového závazku věnovat. Existují totiž plemena, která času a péče potřebují více než obvykle. Pokud jste začátečník, nepouštějte se hned do větších experimentů a raději zůstaňte nějakou dobu při zemi. Bude to tak lepší pro vás i pro slepičky.

Co chce každý nováček?

Možná jste se dočetli, že na našem světe je chováno kolem 26 miliard kurů domácích, což se slepic dělá nejpočetnější ptačí druh vůbec. A zde právě přichází ten kámen úrazu. Jaké plemeno z tolika možných vůbec vybrat a kterou charakteristiku by měla slepička pro začátečníky splňovat? 

  • Slepice, která bude přátelská, docela poslušná a klidná.
  • Takové plemeno, které se dá lehce ochočit a zkrotit.
  • Slípka, která snese co nejvíce vajec za rok a spotřebuje minimum krmné směsi.
  • Odolnou slepičku proti nemocem, která se dá případně snadno ošetřit.
  • Nenáročné plemeno na chov, které nepotřebuje zvláštní péči a podmínky v chovu.

I nosná plemena na dvoře se chtějí líbit. 

Slepičí čtyřlístek

Sestavili jsem pro vás seznam slepičích plemen, která zahrnují většinu z výše uvedených charakteristik a jsou velmi populární mezi začínajícími chovateli, ale i odborníky, kteří se jejich chovem zabývají už dlouhá léta. A které že slepičí plemeno vám na zahradě přinese co největší štěstí?

  • Leghornka. Asi nejznámější chovaná bílá slepička na světě. Leghornky jsou známé tím, že produkují za rok více než 300 ks vajec s bílou skořápkou, jsou velmi odolné a nenáročné. Rády se pasou, takže se přizpůsobí ve většině prostředí. Vyznačují se jednoduchým hřeben a plným ocasem.
  • Plymutka. Většinou žíhaná nebo bílá slepička, která má jednu výbornou vlastnost a to takovou, že je velmi učenlivá a shánčlivá. Pokud jí tedy poskytnete velký výběh, valnou část potravy si najde sama. Velice dobře snáší velká vejce, a to i v zimních měsících. Slepička má i klidnou povahu a hodí se na dvůr, kde běhají děti.

I bílé slepičky mohou mít barevného nápadníka. 

  • Hedvábnička. Každý chovatel ví, že hejno na dvoře potřebuji mít uvnitř sebe i jakési jedinečné plemeno, které ostatním slepičkám dodá jiskru a na celou skupinku slepiček i tak bude lepší pohled. Hedvábnička je k tomutu kroku jak stvořená. Je známá jako „koťátko“ a může se pochlubit jedinečným načechraným peřím, které ji zakrývá od hlavy až po běháky. Vyprodukujem vám sice asi 100 ks malých vajec ročně, ale rázem se stane domácím mazlíčkemvšech a péče o ni není nijak náročná.
  • Hybrid. Hybridní slepičky byly vyšlechtěny hlavně proto, aby produkovaly co nejvíce vajec a spotřebovaly co nejméně potravin. Nejznámější zastupitelkou jsem slepička Isabrown, dále Lohman a Dominant. Hybridky jsou vesměs nenáročné plemeno, které pokud má kvalitní krmivo a dobře řešený kurník snáší vejce po celý rok, je odolné proti nemocem a pokud k němu budete přistupovat s láskou, dá se i lehce ochočit.

Pamatujte si, že plemeno, které si koupíte, bude vždy vyžadovat různé množství krmiva i volného prostoru a pokud byste holkám rádi život na dvoře malinko zpříjemnili, pořiďte jim i kohouta.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.