Máte rádi přehled o tom, co padá do krků vašich slepic? Zkusili jste jim někdy vyrobit směs nebo šrot sami? V dnešním příspěvku vám přinášíme pár tipů a rad, jak smíchat, tak aby holkám chutnalo.
Samozřejmě krmivo je gró každého chovatele. Jestliže patříte mezi ty, kteří si krmení pro slepice vyrábí sami, dáte nám jistě za pravdu, že správně namíchané směsi jsou nejen kvalitním a zdravým krmivem, ale zároveň také vaší chloubou, kterou jistě můžete inspirovat spoustu chovatelů drůbeže, kteří se k tomuto kroku teprve chystají.
Není nad domácí
Místo komerčně vyráběných krmných směsí můžete zkusit krmivo pro vaši drůbež vyrobit doma. Není to nic náročné a zvládne to i začátečník. Nejdříve ale musíte vědět, co do takového správného šrotu patří, aby si slípky pošmákly a produkovaly vajíčka jak divý. Nakupte tedy:
- Pšenice. Pšenice patří mezi nejlépe zužitkované krmivo, proto také není divu, že bude základem každého podomácku vyrobeného šrotu pro kuřice. Tato obilovina je pro pipky největším zdrojem energie, a to právě díky značnému obsahu škrobu. Pšenice ho v sobě ukrývá ze 70 % z celého svého složení. Nicméně obsahuje i nechvalně známý lepek, který vzniká smícháním pšenice a vody a ve střevech drůbeže pak působí zmatek a snižuje jejich užitkovost.
- Kukuřice. Použít můžete buď celé zrno nebo rovnou kukuřičný šrot. S kukuřicí ovšem opatrně, protože je to velice energetická potravina a ve velkém spíše škodí, než pomáhá.
Slunečnice. Důležitá potravina, která zásadně patří do každého šrotu.
- Olej. Surovina, která je při míchání vlastního šrotu velice důležitá, neboť zvyšuje energetickou hodnotu šrotu a tím páde sníží potřebnou krmnou dávku každé nosnice.
- Krmný vápenec. Vápník obsahuje každá skořápka sneseného vajíčka, proto je nutné tuto složku také vaší drůbeži podávat, jinak budou skořápky vajíček slabé nebo dokonce žádné.
- Seno. I seno klidně sušené nebo menší granule patří do každého správného šrotu pro slepice. Díky senu dostanou slepice dostatek vlákniny a šrot bude pro ně chutnější.
- Vitamín. Minerálů a vitamínů, které lze do šrotu zamíchat existuje celá řada. Jako pomůcka při jejich výběru by vám mohl být nápomocný účel, za jakým byly vyrobeny. Nejlépe se osvědčují vitamíny pro podporu větší snášky vajec a na posílení imunity. Tekuté vitamíny typu Optimin nebo Amivit snadno a lehce přimícháte do směsi, aniž by docházelo ke špatnému a nerovnoměrnému rozpuštění v krmivu.
Pšenice je základem pro každý podomácku vyrobený šrot.
Správný poměr
Jak šrot umíchat, aby byl pro slepice dobře stravitelný? Než přijdete na ten správný poměr, chce to jistě pár zkušeností. Napoprvé začněte s menším množstvím, až si budete jisti, že kuřicím chutná, můžete si toho namíchat do zásoby víc. A jak že se míchá a v jakém poměru?
① Šrot lze míchat ručně, dá to ale dost zabrat, nebo můžete použít klasickou míchačku na maltu. Dobře se také osvědčila vrtačka s násadou na míchání barvy před malováním.
② Do velké nádoby – plastového sudu nebo kýble nasypte cca 20 kg pšenice.
③ Přidejte 5 kg kukuřice a pár hrstek sena – může mít podobu sušené trávy nebo granulí.
④ Někdo přisypává 0,5 kg suchého nadrceného pečiva nebo drcených kostí.
⑤ Vynechat byste neměli ani půl kila skořápek nebo krmného vápence.
⑥ Naposled přidejte vitamíny dle dávkování na obale a zalejte cca půl litrem oleje.
Co pipkám dáte, to vám zase také v podově vajíček snesou.
Proč přidat olej?
Mysleli jste si, že vynecháte olej, protože je drahý? Tak čtěte raději dál a dozvíte se, proč je olej ve šrotu důležitý a k čemu slípkám poslouží?
- Zvyšuje energetickou hodnotu namíchané směsi.
- Dokáže rozpustit do krmné dávky důležité vitamíny, jako například A, E, D a K.
- Zásobuje slepičí organismus kyselinou linolovou. Zvláště pak sójový olej, který je tím nejlepším.
Jestliže do šrotu přidáváte vařené brambory, olej už používat nemusíte a pokud máte k dispozici domácí sádlo, klidně ho do míchanice přimíchejte. Kdybyste na olej zapomněli nebo si myslíte, že pro vaše kuřice není dobrý, tak tady pozor. Bez oleje budou holky směsi potřebovat více, spotřeba krmiva se zvýší, neboť bude málo energetické, takže ho přidejte raději vždy a takto podomácku připravené krmivo před každým nasypáním do krmítek malinko navlhčete pár kapkami vody.
Zkrmováním vlastního šrotu máte vždy jistotu, co vaše holky dostávají, neboť co sežerou, to také snesou.
Šrotovník na obilí 0,75 kW
Skladem
Velmi kvalitní šrotovník na obilí a další plodiny. Výkon 0,75 kW.
3 499 Kč
85 Kč
1 399 Kč
59 Kč