Chystáte se i letos zase chovat kachny? A co kachník, máte jej pro ně připravený? Pokud ne, pozorně čtěte, výrobu pak zvládnete levou zadní.
Kachna není na ustájení a chovatelské zařízení nijak náročná. Samotný kachník tak bývá jednoduchou, nejčastěji dřevěnou stavbou, která by měla být snadno větratelná, suchá a zastřešená. A pokud ještě kachník pro svá plánovaná káčátka v tomto roce nemáte, díky našemu článku ho během víkendu zvládne postavit i úplný začátečník, kterého čeká letošní rok v chovu premiéra.
Nejdřív měř, potom řež
Než se pro samotnou stavbu rozhodnete, je dobré si ujasnit pár zásadních věcí, které v budoucnu vaše kačky ocení, nebo které by pak naopak mohly přijít vniveč. A které že to jsou?
- Místo. Kachna je pták vodní, milujte tedy vodu. Kachník umístěte na teplejší místo mimo dosah stínu a nejlépe s neustálým přístupem k tekoucí vodě. Nebo alespoň tak, aby jeho větší část byla vystavena slunci.
- Velikost. Ta záleží především na tom, jaké druhy kachen chceme chovat a v jakém množství. Pro pár jedinců postačí šířka a délka 60 x 60 cm. Výšku si pak určí každý chovatel sám podle toho, zda chce mít klasický, nebo jednopatrový kachník.
- Okno. Bez okna se neobejde žádný kachník. Určitě si při plánování stavby na něj vyčleňte patřičné místo. Mělo by být zakryto síťkou, jednak proto, aby vám kachny neutekly, ale taktéž aby byly chráněny proti kunám a zrzavým návštěvám.
Jaký materiál si připravit?
Kachník vám účet nezruinuje, toho se bát opravdu nemusíte. Většinu potřebného materiálu najde každý z nás doma či v kůlně. Co si tedy ke stavbě předem nachystat?
- nářadí – kladivo, vodováha, pila, aku škoubovák
- palety, dřevěné hranoly, popřípadě nějaký ten kámen,
- nějaké nalezené okénko,
- síťka do okna či pletivo
- tmel na utěsnění děr mezi stěnami,
- drobný spojovací materiál – šrouby, hřebíky
Kachna je tvor společenský a nekonflikní, její chov vás bude rozhodně bavit.
Jdeme na věc
Při stavbě kachníku začínáme pochopitelně podlahou. Může být postaven jak volně na zemi, tak v lepším případě na základech. Základy tvoří jednat větší hranoly, či kameny, tvárnice, tak i euro palety. Stavět se začíná pomocí obvodových stěn, je nutné nechat včas otvor na dveře a okno. Dvířka opatřete lavicí nebo schůdkami pro snadnější chůzi vašich nových opeřenců. Dále doporučujeme mít několik oddělených boxů a to jednak z důvodů, že kachničky, které sedí na vejcích potřebují klid a bezpečí.
Útěková vzdálenost
Na kachník by měl v každém případě navazovat výběh svažující se směrem od kachníku kvůli ochraně úkrytu před vodou. Výběh by měl být minimálně tak velký, aby se v něm kachna cítila bezpečně a měla možnost zůstat před svým chovatelem v tak zvané útěkové vzdálenosti. Jak takovou vzdálenost zjistíte? Úplně jednoduše.
U déle chovaných kachen velmi jednoduše pomalým přibližováním se k sedící kachně na zahradě a dokud ano bude v klidu, sedí a stojí, tak to potom lze za útěkovou vzdálenost začít považovat. V praxi se pohybuje kolem osmi až deseti metrů. A minimálně tak dlouhý byste jim měli zajistit výběh.
Přejeme úspěšnou stavbu kachníku a radostný chov veškeré vaší drůbeže.
Kachní a husí VKCH1 10 kg
Skladem
Tímto startérovým krmivem krmíme kachny od jejich prvního dne až do 3. týdne věku, kdy přecházíme…
229 Kč
(22 Kč/kg)
218 Kč
1 399 Kč