Obilniny tvoří základ krmné dávky pro většinu drůbeže.
Kdo si pořídil slepičky nebo se k tomuto odvážnému kroku právě chystá, neměl by počítat s tím, že jejich krmení jednoduše „sfoukne“ miskou zrní, kterou doplní jednou za pár ní. Všechny slepičky jsou totiž mnohem náročnější strávnice, a pokud z nich chcete mít co největší užitek, budete muset přípravě jejich jídelníčku věnovat trochu času a i přemýšlení.
Není zrní jako zrní
Krmíte nebo chcete krmit obilninami? Přinášíme vám rozbor často používaných obilovin. Které z nich jsou pro vaši drůbež prospěšné a které z nich vám spíše v kurníku nadělají paseku?
- Žito. Tato obilovina obsahuje až 70% sacharidů, 15% bílkovin a 5% tuku, vlákninu a pestrou škálu minerálních látek. Pro drůbež má ale horší dietetické a chuťově vlastnosti. Způsobuje také předčasné pohlavní dospívání a zpomalení činnosti organismu. Není zejména vhodné pro mladou a vyvíjející se drůbež.
- Proso. Patří mezi nejstarší kulturní plodinu. V Africe bylo základním zdrojem výživy obyvatelstva. V novověku začalo být postupně vytlačováno výnosnějšími obilovinami. V dnešní době je docela problém sehnat jeho kvalitní podobu. Ale nebojte, my ho pro vaše pipinky máme skladem dostatek. Stačí koupit zde. Na dvorku jím můžete krmit veškerou vaši hospodářskou drůbež. Je to krmivo, které je doslova nabyté minerálními látkami, které proso obsahuje ze všech obilovin nejvíc.
- Ječmen. Ve světě je jedna z nejpoužívanějších obilovin. U drůbeže se zkrmuje ve formě šrotu či drti. Není vhodné ho podávat ve větším množství, neboť obsahuje látky, které nepříznivě ovlivňují výši snášky u slepic. Nežádoucí je u ječmene také to, že potlačuje rozvoj správné mikroflóry v trávicím traktu drůbeže.
- Pšenice. Pro drůbež je u nás v největší míře využívaná právě pšenice. Má optimální obsah glycidů, dobré zastoupení dusíkatých látek a nízký obsah vlákniny. Stavitelnost dusíkatých látek je u pšenice až 88%. Ač má pšenice příznivé složení a dobré dietetické vlastnosti, samotná ke krmení vašim fešandám bohužel nestačí. Při výkrmu bylo zjištěno, že právě pšenice má vliv na tvorbu příliš suchého a hrubě vláknitého masa.
Krmte vaše slepičky kvalitním obilím a ony se vám odmění vysokou snáškou.
Kolik zrní pro slepičku?
Množství denní dávky obilniny je odlišné podle toho, zda jde o lehké, polotěžké nebo těžké plemeno slepic. Existují sice orientační tabulky, ale je lepší řídit se jednoduchým pravidlem, které se osvědčuje nejen většině současných chovatelů, ale řídily se jím i generace pře námi. Pravidlo zní: Dávejte tolik zrní, kolik vaše slepice zkonzumuje za 20 minut. Ideální je takové množství, že pár zrnek v krmítku zbyde. Není dobré, když slepice vše sezobou a rozhlížejí se „z hladu“, chybou jsou také velké přebytky, které se pak znehodnotí a mohly by ohrozit zdravotní stav slepic. Takže – pár pokusů a budete vědět i bez přesné váhy na naprosto přesně, kolik zrní potřebují právě ty vaše slepičky.
Shrnuto podtrženo. Obiloviny určitě ke krmení vaší drůbeže používejte dále. Ovšem nezapomínejte, že pouze o pšenici to není. Je třeba podávat takové krmivo, které daná slípka či jakákoliv jiná drůbež v určité fázi potřebuje.
3 999 Kč
229 Kč
(22 Kč/kg)
229 Kč