Dělat chyby je lidské, důležité je se z chyb poučit a příště je již neopakovat. Dnešní příspěvek proto zaměříme na nejčastější chyby, kterými se noví chovatelé drůbeže dopouštějí při každodenním krmení jejich slepic.
Mnoho lidí si myslí, že chov slepic je ten nejjednodušší úkol, který na svém dvoře mohou denně plnit. Ovšem i chov slepic má svá jasná pravidla, od kterých když se odchýlíte, těžko se k nim zase budete navracet zpět. Krmení slepic je snadné v případě, že budete dodržovat několik jednoduchých rad jako je vyvážená strava, omezení zbytků z kuchyně a zajištění čisté čerstvé vody. Určitě se snažte vyvarovat následujícím chybám, které se u chovatelů drůbeže bohužel objevují čím dál častěji.
Toxické potraviny
Slepice jsou velmi zvědavá stvoření, která seženou téměř vše. Některým jedovatým potravinám se ovšem samy dokážou vyhýbat a na vaše dvorku si jich vůbec nebudou všímat. Existují ale potraviny, na kterých by si rády pochutnaly, nicméně některé jejich části jsou pro ně toxické a nebezpečné. Jedná se zejména o tyto potraviny:
⛔ Všechno, co je plesnivé a shnilé.
⛔ Jadřince a jadérka – jablka, meruňky, broskve, švestky, hrušky a třešně.
⛔ Slupka a pecka z avokáda.
⛔ Syrové nebo i sušené fazole všech barev.
⛔ Čokoláda.
⛔ Rebarbora.
⛔ Zelená rajčata.
⛔ Zelené brambory.
⛔ Cibule – její plod i slupka.
Slupky z avokáda mohu u slepic zapříčinit dokonce i smrt.
Žádné krmítko
Za starých časů se slepice ve skutečnosti nekrmila. Holky žily z toho, co si samy nahrabaly a našly. Jenže věci se mění a v dnešní době existují jiné představy o chovu a krmení slepic. Zaplať Pán Bůh. Krmné směsi, šroty a doplňky stravy určitě není dobré jen tak poházet po zemi a čekat, že si ho slepice samy najdou. Navíc zem je špinavým místem k jídlu. Slepice by měly být krmeny z vyhrazeného místa a krmítka, do kterého budou mít optimální přístup.
Nevyvážená strava
Nesprávně vyvážená strava povede ke zdravotním problémům a podvýživy. Nedostatek vitamínů a živin zase způsobí slabost, letargii, měkké kosti, malou svalovou hmotu, třes a třeba i kroucení pařátů (nohou). Jedním z nejčastějších nedostatků je malé množství vápníku ve stravě. Přidávejte proto denně skořápky od vajec do jejich stravy nebo použijte doplňky stravy a vitamíny, které obsahují dostatečné množství vápníku. Všem těmto problémům lze předejít pravidelnou a kvalitní stravou.
V každém chovu slepic nesmí chybět krmítko ani napáječka.
Překrmování
Všichni chovatelé své kuřice rádi rozmazlují, začátečníci potom nejvíce, jenže pamlsek má sloužit opravdu jen jako pamlsek. Tedy jeho konzumace by určitě neměla být na denním pořádku. Proč? Slepice se rády zasytí chutnými svačinkami a dobrotami a na pravidelné výživné jídlo se vám vykašlou. Mezi oblíbené pochoutky všech slepic patří zejména:
- sušení mouční červi – podávejte opravdu v přiměřeném množství a pouze cca 2 x do týdne.
- Zralá rajčata – pamlsek, který není nijak nebezpečný, ale při podání velkého množství může způsobit průjem slepic.
- Slunečnicová semínka – ideální je dávat semínka hlavně v zimě, ovšem dávkování nepřehánět.
- Salátová okurka – tou se slepice nijak nepřekrmí, je totiž tvořena z 90 % vody.
- Kukuřice – zde velmi opatrně. Kukuřice je plná cukru a energie, opravdu postačí 1x týdně.
- Pečivo – zde hrozí zatučnění vašich slepic. Pečivo raději nepodávejte vůbec. A pokud ano, tak pak jen tvrdý chléb, který předem rozdrtíte a přidáte do krmné směsi.
- Škvarky – i zde velmi opatrně dávkujte. Škvarky jsou příliš tučné na to, aby je slepice dostávaly denně.
- Těstoviny – snad všechny slepice milují špagety, ale je to zdroj s vysokým obsahem sacharidů. Omezte je proto na příležitostnou pochoutku.
Na některé věci týkající se krmení slepic jistě najdete mezi ostatními chovatele drůbeže ale i vašimi sousedy nebo členy domácnosti protichůdné názory. Pokud si tak nebudete jisti, co je zrovna pro vaše holky nejlepší, vždy použijte zdravý selský rozum.
229 Kč
(22 Kč/kg)
179 Kč
Sušené larvy bráněnky
Skladem
Bráněnka je přirozenou potravou pro velkou skupinu živočichů. Sušené larvy bráněnky jsou 100 %…
299 Kč