Někdy nás matou i ta nejjednodušší zvířata, která jsou mezi námi po věky. Proto si i mnoho lidí klade otázku, proč mají slepice křídla, když na obloze vidět nejsou?
Slepice jsou mezi lidmi známé spíše jako nelétaví ptáci. Není to všem technicky pravda, protože ony létat mohou, ale jen na krátké vzdálenosti. Skuteční nelétaví ptáci jsou pštrosi a třeba i tučňáci, kteří mají křídla, ale nemohou se ani zvednout oproti slepicím ze země. Nejdelší zaznamenaný slepičí let měřil 92 metrů a ve vzduchu strávila slípka neuvěřitelných 13 sekund. Když ale svá křídla nepoužívá k letu, k čemu je tedy na svém těle má?
Jak slepice používají křídla?
Slepice patří víceméně k nelétavým ptákům. Svá křídla ovšem používají k jiným účelům než právě k létání. Většinou křídla pomáhají holkám vyskočit, někdy až působivě vysoko, a jsou potom také užitečná pro udržení rovnováhy při sestupu z vyvýšeného prostoru. Křídla používají i k páření, k regulaci tělesné teploty a k plašení predátorů. Matky kvočny pod nimi také ukrývají mláďata, aby je udržely v teple a skryly před vnějšími hrozbami.
Mohou slepice létat?
Ano i ne. Slepice by technicky umět létat měla. Má silná křídla, dlouhé peří a duté kosti, díky kterým je i její tělo lehčí. Předci dnešních slepic unikli suchozemským predátorům tím, že před nimi vyletěli na stromy. Nicméně ani oni nebyli schopni létat na delší vzdálenosti, protože na to neměli výdrž. Když byla slepice postupně domestikována a později selektivně chována, aby produkovala více vajec a více masa, narostly jim svaly, a i proto má většina slepic i mladých kuřic na dvorku příliš velké tělo na to, aby ho udržela.
Křídla slepice používají i k páření mezi sebou.
Chtějí vůbec létat?
Obecně platí, že pokud budou mít dostatek prostoru ve výběhu i kurníku a budou v chovu celkově spokojené, tak o létaní mít ani velký zájem neprojeví. Ujistěte se proto, že mají příležitost vykonávat své veškeré přirozené potřeby jako je shánění potravy, hřadování, dostatek prostoru a místo pro popelení se.
Mám křídla slepicím přistřihnout?
Běžně diskutované téma mezi chovateli. Zatímco stříhání křídel nezpůsobuje slepičkám žádnou bolest, někteří chovatelé jsou přesvědčeni, že by slepice měly mít možnost létat, aby mohly uniknout případnému nebezpečí. Jiní chovatelé zase argumentují tím, že přistřihnutím jedné letky zabrání obzvláště přelétavé slepici, aby unikla z výběhu a utekla tak na zahradu k sousedovi nebo na silnici. Což je i podle nás ta bezpečnější varianta.
Narostou nová křídla?
Ano, když se slepice přepeřují také postupně ztrácejí staré peří, které je později nahrazeno novým. Letky dokážou tedy dorůst do plné délky. Dospělé nosnice i kohouti línají jednou až dvakrát do roka, takže i tak často pak budete muset křídla zastřihávat, pokud nechcete, aby vám holky po dvoře létaly.
Střihat slepicím letky můžete klidně dvakrát do roka.
Jak křídla ustřihnu?
Vše, co budete k ustřižení letek potřebovat jsou ostré nůžky a v ideálním případě i jedny ruky k udržení slepice navíc. Pak vypadá postup následovně:
- Uchopte slepici oběma rukama mezi jejími pařáty.
- Zcela roztáhněte křídlo, které chcete ustřihnout.
- Určete, kde se letky setkávají se skrytým peřím.
- Střihněte pouze primární letky.
- Buďte velmi opatrní, abyste nestříhali tmavší brka. Jedná se o nové rostoucí peří, které při střihání krvácí.
- Stačí zastřihnout jednu letu, protože i to způsobí, že slepice nebude vyvážená a nebude tak ani schopna se zvednout příliš vysoko.
Ještě něco je ovšem potřeba zmínit a to, že slepice jsou vzhledem ke své velikosti těžká zvířata, takže se při pokusu o létání mohu lehce zranit. Je tedy opravdu na místě jim letky čas od času zastřihnout.
19%
1 449 Kč
1 799 Kč
18%
Sklopec skládací oboustranný 100x25x20
Skladem
Nejprodávanější sklápěcí past vyrobena z oceli pro odchyt nebezpečných potkanů, krys a jiných…
1 069 Kč
1 299 Kč
229 Kč
(22 Kč/kg)