Otázka do pranice na každého chovatele. Jak to je u vás na dvoře? Pořádáte se svými slepicemi pravidelné nedělní dýchánky, při kterých si všichni navzájem postěžujete nebo si naopak sdělíte i něco pozitivního, co se vám zrovna během uplynulého týdne přihodilo?
Komunikace se slepicemi je velmi snadná a jednoduchá, takže mluvit s nimi se dá naučit velmi rychle a hladce. Stačí s nimi strávit na dvoře nějaký ten pátek, sledovat jejich pravidelné každodenní činnosti a poslouchat také jejich nejrůznějších zvuky, kterými se mezi sebou dorozumívají. Všechny slepice, bez ohledu na plemeno, jsou velmi hlučná zvířata, která spolu komunikují defacto během celého dne. Ve skutečnosti jsou zticha, jen když spí. Typ a rozsah zvuků, které vydávají, jsou opravdu někdy pro nás lidi až příliš hlasitá, že se může občas stát, že už to jejich brebentění nejde vydržet poslouchat a je třeba najít před nimi vhodný úkryt.
Slepičí hantýrka
Jak všichni dobře víme, slepice nemluví jako lidé, a tak může být pro jejich chovatele někdy docela těžkým oříškem zjistit, co konkrétně znamenají jejich zvuky, které se zrovna rozhodly použít. Pro komunikace mezi sebou totiž používají až 30 různých zvuků. Když jsou venku, mluví jimi kvočna na svá malá kuřátka, kohout zase holky svolává k obědu, když jim nasypete do krmítek a také je dokáže velmi dobře a rychle pomocí zvuku varovat, pokud se blíží nebezpečí.
Všechny slepice se dají i velmi dobře ochočit tak, aby vám zobaly z ruky.
Naslouchejte jim
Moc dobře znáte slepičí kokodák i kohoutí kykyryký, ale nevíte vlastně proč, tyto zvuky vydávají a k čemu je používají? Poslouchejte proto jejich zvuky pozorně a všimněte si, co slepice ale i kohouti dělají, když vydávají určitý zvuk. Každý specifický zvuk má totiž i specifický význam. Pozorně je proto poslouchejte a během pár dní přijdete i vy na to, co dělají po vytvoření konkrétního zvuku, zda zrovna snesly vajíčko nebo
- Slepičí zvuky. Po snášce vajec vydává většina slepic hlasitý zvukový signál. A mnohokrát se mohou připojit i jiné slepice a může to trvat i několik minut. Někteří lidé říkají, že je to výkřik úlevy, a jiní to nazývají signálem hrdosti. Jiné zvuky potom zase vydává matka kvočna, která svým kuřatům ukazuje svět, svolává je k obědu nebo je chrání před případným nebezpečím.
- Kykyryký. Tento typický zvuk vydává pouze kohout. Zvuk vydávají, když svolávají slepice k jídlu nebo když ráno oznamují nový den. Bylo zaznamenáno, že nejdelší kokrhání kohouta může trvat celých 90 vteřin.
- Vrčení. Některé slepice mohou příležitostně vydávat jakýsi vrčivý zvuk. Zejména potom nosnice vydávají tento zvuk, když sedí na vejcích a pokud je někdo ruší, je to vlastně varovný zvuk a může za ním následovat i určitý útok.
Nejen pes ale i slepice může být pro mnohé z vás domácím mazlíčkem.
Debata na dvoře
Většina chovatelů, která slepice chová, bývá často až překvapena, jak dokážou být slepice inteligentní, citlivé a zábavné stvoření. Komunikace s nimi je i natolik zábavná, že někteří chovatelé ji vnímají jako část relaxace a odpočinku.
① Naučte je přicházet k vám. Slepice lze snadno naučit přijít až k vám na vaše zavolání. Pravidelně na ně volejte nebo mluvte vždy, když jim ponesete něco k snědku nebo i budete dolévat vodu do napáječky. Někteří chovatele k nim přistupují i s pamlskem v ruce, sednou si na bobek a čekají, až se holky z ruky obslouží samy.
② Poslouchejte jejich zvuky. Jakmile proniknete do tajů jejich zvuků, lehko pak rozeznáte, kdy se na dvoře chystají k bitce mezi sebou nebo že se blíží škodná. Vždy je dobré přiměřeně k problému přistoupit a taktně ho vyřešit, i tak si snadno získáte jejich srdce i obdiv zachránce.
③ Vytvořte si vlastní zvuk. Při zvláštních příležitostech byste měli vydávat také zvláštní zvuk. Slepice jsou velmi inteligentní a jsou schopni se učit. Pokud budete používat jeden konkrétní zvuk vždy před jedním úkolem pořád dokola, pak si na zvuk postupně zvyknou a už budou vědět, co následuje.
Tak co? Už rozumíte všemu, o čem si povídají vaše holky na dvoře? Většinu těchto zvuků se můžete naučit jednoduše tím, že budete slepice poslouchat a pozorovat. Pokud se svými slepice pravidelně trávíte nějaký ten čas – postačí i hodina denně, můžete se dozvědět mnoho o způsobech jejich komunikace a pochopit některé věci, které se dosud zdály být pro vás tabu.
Sušené larvy bráněnky
Skladem
Bráněnka je přirozenou potravou pro velkou skupinu živočichů. Sušené larvy bráněnky jsou 100 %…
299 Kč
1 399 Kč