Člověk by měl denně do svého organismu přijmout cca 5 g kuchyňské soli, to dělá cca 2 g sodíku. Jak je to ale u drůbeže a samotných slepiček? Je pro ně přítomnost sodíku také tak důležitá jako u lidí a kdy už můžeme sůl v krmivu pro ně považovat za jed?
Slepice budou téměř vždy jíst všechno to, co vy jim jako chovatel podstrojíte. Mnozí z vás používají kromě krmných směsí ještě stále hodně zbytků z kuchyně, jimž právě slepice dokrmují, a tady bývá někdy kámen úrazu. Většina zbytků od oběda totiž obsahuje velké množství soli, které po lidi nijak nebezpečné není, ale pro slepičky, husy, kachny i krůty ano.
Vysoká dávka NaCl
Když nosnice dostávají příliš mnoho chloridu sodného, může pak dojít hlavně u snesených vajec k jistým problémům. Jednou z nejčastěji hlášených abnormalit skořápky je zvýšení počtu vajec bez skořápky. Přebytek chloridu sodného totiž vede k významnému snížení napětí oxidu uhličitého a koncentrací vápníku v tekutině obklopující vajíčko ve skořápce.
Nedostatek soli
Sůl se používá k pokrytí zvířecích požadavků na sodík (Na) a chlor (Cl). Podle Národní rady pro výzkum se tyto požadavky pohybují od 0,10 do 0,25 procent v kompletním krmivu pro většinu tříd drůbeže a prasat. Za předpokladu, že (čistá) sůl obsahuje 39,5 procent Na a 60,5 procent Cl, pak přidání 0,5 procent soli ve stravě poskytne asi 0,20 procent Na a 0,30 procent Cl. Je proto zřejmé, že pravidlo 0,5 procent soli bylo vytvořeno, aby se zajistilo, že strava obsahuje dostatek sodíku. Extra chlor se vylučuje močením. Pokud slepice, zejména ta mladá ve vývinu nebo brojler, nedostane sůl, stane se toto:
Sůl je potřeba, ale velké množství škodí všem zvířatům, nejen mladým kuřiicím.
- Zpomalí se růst, zejména pak u brojlerů a drůbeže ve vývinu.
- Ztráta jakékoliv produktivity zvířete, tedy i pokles snůšky.
- Drůbež začne být apatická, nebude mít chuť jídlu.
- Jestliže se hladiny soli vrátí na požadovanou úroveň chuť k jídlu i růst se obnoví.
- Často se už kuřice nikdy úplně nezotaví a některé z nich se nedožijí ani jednoho roka života.
Správné množství
Pokud je sůl slepicemi, ale i jinou drůbeží konzumování ve správném množství, může pomoci podpořit příjem krmiva, které má za následek rychlejší růst, lepší osvalení a nervový i imunitní systém. Sůl může pomoci optimalizovat výkon v produkci masa a vajec. Pro nosnice je sůl mimořádně důležitá, hlavně také pro jejich reprodukční vlastnosti. A protože sůl je levná, mají někteří chovatelé ale i výrobci směsí tendenci ji přidávat ve velkém množství. Ovšem všeho je potřeba jen v omezeném množství. Jaké tedy platí v případě soli pro drůbež a v čem všude je pro slepice obsažena, když je nechceme krmit zbytky z kuchyně?
Sůl zůstává i nadále velmi významnou složkou, protože sodík a chlor jsou životně důležité pro život a produktivitu veškerých zvířat, tedy i slepic. Sůl patří také k nejlevnějšímu dostupnému zdroji těchto dvou živin. Je také prokázáno, že správná rovnováha příjmu soli vodou a krmivem může zvýšit produktivitu slepic a snížit časté průjmy.
Pivovarské kvasnice v kyblíku 1080 ml - PRÁŠEK
Skladem
Kvasnice slouží jako doplňkové krmivo pro vaši drůbež. Jsou bohaté na přírodní vitamíny skupiny B.…
109 Kč
59 Kč
229 Kč