Všimli jste si někdy slepičího uždibování a vyzobávání potravy? Je to proto, že slepice nemají zuby. Jak ale žvýkají své jídlo a jak ho potom jejich tělo zpracovává?
Pokud občas při hodování své slepičí holky pozorujete, můžete si všimnout jejich bouchání s kusy jídla o zem. Místo zůbů, používají k mělnění potravy zobák a takticky rozlamují jídlo na menší kousky, které vyzobávají a následně posouvají dále do trávicího traktu.
Ukládání potravy
Důležitým bodem trávicí soustavy je slepičí vole. Je to taková zásobárna potravy, kde dochází k mísení jídla s tekutinami a potrava se zde vhčí a ukládá. Má se za to, že tato metoda trávení se u slepic vivinula proto, že slepice jsou důležitou kořistí a v případě, že se dravec blíží, nemá slepice čas na zdlouhavé přežvykování potravy, takže hltá, posouvá a ukladá.
Proces rozmělnění
Slepice má dva žaludky. Žlaznatý a svalnatý. Svalnatý žaludek a vole spolu úzce souvisí. Pokud má slípka svalnatý žaludek prázdný, putuje potrava přímo a není důvod k jejímu ukládání ve voleti. Žlaznatý žaludek slouží slípkám k posouvání potravy do svalnatého žaludku. Probíhá zde také proces žvýkání a rozmělnění. Slepice k lepšímu mělnění potravy potřebují grit nebo písek. Měly by ho mít dostatek, jejich tělo si samo řekne, kdy je třeba. Je nutné zajistit slepicím také dostatečný přísun živin a doplněk vápníku.
Trávicí trakt není ochuzen o dvanácterník a tenké a tlusté střevo. Ukončuje ho konečník s vyústěním do kloaky, která má funkci vyměšovací a také rozmnožovací.
Všechny slepice potřebují dostatečný přísun živin a vápníku. Neopomínejte vlákninu, aminokysleiny, minerální látky a vitamíny. Všechny tyto složky podporují trávení a správnou životosprávu drůbeže. Dopřávejte vašemu chovu kvalitní krmiva s vysokým obsahem prospěšných látek a doplňků.
229 Kč
85 Kč